zdieľať

Ako začať s pestovaním doma

4-1-1-vyber-spravne-rostliny-original

Vyberte správne rastliny

Pokiaľ začínate, určite sa pustite do byliniek, tie sú najvďačnejšie a nepotrebujú príliš veľa starostlivosti. Nemusíte sa ale báť ani jahôd, paradajok alebo čili papričiek. A skúsení už môžu experimentovať aj s náročnejšími druhmi zeleniny.

4-1-2-kvetinac-je-zaklad-original

Kvetináč je základ

Takmer pre všetky rastliny platí – čím väčší, tým lepší. Do veľkej nádoby môžete zasadiť i niekoľko rastlín naraz. Ak ich vyberiete vhodne, bude sa im aj lepšie dariť, ako keby rástli samostatne.

4-1-3-na-dno-patri-drenaz-original

Na dno patrí drenáž

Každá rastlina potrebuje trochu iné podmienky, zeminu, hnojenie a zalievanie, ale čo určite potrebujú všetky, je drenáž. Ešte než začnete sadiť a vysievať, určite nasypte na dno kvetináča napr. črepy z keramických kvetináčov alebo kamienky. Nezabudnite na otvor na dne.

4-1-4-vysevejte-s-citem-original

Vysievajte s citom

Pokiaľ si budete pestovať sadenice zo semien sami, riadťe sa pri vysievaní pravidlom – čím menšie semienko, tým viac by sa malo držať pri povrchu. Napríklad šalát môžete nasypať priamo na povrch, a potom naň len ľahko preosiať zeminu.

4-1-5-nezapomente-na-vyzivu-original

Nezabudnite na výživu

Rastliny budú počas sezóny rozhodne potrebovať hnojivo. V obchodoch už zoženiete veľké množstvo ekologických hnojív alebo môžete kompostovať sami. Napríklad s dážďovkami vo vermikompostéri.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Vermikompostovanie

Kompostovanie v byte alebo vermikompostovanie Aj v byte sa dá z organických zvyškov vyrobiť skvelé hnojivo.
Viac informácií

4-1-6-par-slov-k-zalevani-original

Pár slov k zalievaniu

Rastliny majú rady odstátu alebo dažďovú vodu (zistite, či sa napríklad viete napojiť na odkvap). Určite tiež ocenia, keď v zalievaní nebudú príliš veľké výkyvy sucho/mokro, to sa väčšine z nich nepáči. Môžete sa porozhliadať i po samozavlažovacích systémoch, ktoré vám ušetria starosti nielen počas dovolenky. Kúpte si ich v obchode alebo si ich skúste vyrobiť sami doma.

Produkty

zdieľať

Petržlen

Viac informácií

Paradajky

Viac informácií

DURKÁČOVCI ZAVIEDLI NOVÝ
PORIADOK DO SVOJEJ KUCHYNE

Dosť bolo vyhodeného jedla! Durkáčovci si spravili poriadok a osviežili kuchyňu čerstvými bylinkami.

Celý príbeh