zdieľať

Ako začať s pestovaním doma

4-1-1-vyber-spravne-rostliny-original

Vyberte správne rastliny

Pokiaľ začínate, určite sa pustite do byliniek, tie sú najvďačnejšie a nepotrebujú príliš veľa starostlivosti. Nemusíte sa ale báť ani jahôd, paradajok alebo čili papričiek. A skúsení už môžu experimentovať aj s náročnejšími druhmi zeleniny.

4-1-2-kvetinac-je-zaklad-original

Kvetináč je základ

Takmer pre všetky rastliny platí – čím väčší, tým lepší. Do veľkej nádoby môžete zasadiť i niekoľko rastlín naraz. Ak ich vyberiete vhodne, bude sa im aj lepšie dariť, ako keby rástli samostatne.

4-1-3-na-dno-patri-drenaz-original

Na dno patrí drenáž

Každá rastlina potrebuje trochu iné podmienky, zeminu, hnojenie a zalievanie, ale čo určite potrebujú všetky, je drenáž. Ešte než začnete sadiť a vysievať, určite nasypte na dno kvetináča napr. črepy z keramických kvetináčov alebo kamienky. Nezabudnite na otvor na dne.

4-1-4-vysevejte-s-citem-original

Vysievajte s citom

Pokiaľ si budete pestovať sadenice zo semien sami, riadťe sa pri vysievaní pravidlom – čím menšie semienko, tým viac by sa malo držať pri povrchu. Napríklad šalát môžete nasypať priamo na povrch, a potom naň len ľahko preosiať zeminu.

4-1-5-nezapomente-na-vyzivu-original

Nezabudnite na výživu

Rastliny budú počas sezóny rozhodne potrebovať hnojivo. V obchodoch už zoženiete veľké množstvo ekologických hnojív alebo môžete kompostovať sami. Napríklad s dážďovkami vo vermikompostéri.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Vermikompostovanie

Kompostovanie v byte alebo vermikompostovanie Aj v byte sa dá z organických zvyškov vyrobiť skvelé hnojivo.
Viac informácií

4-1-6-par-slov-k-zalevani-original

Pár slov k zalievaniu

Rastliny majú rady odstátu alebo dažďovú vodu (zistite, či sa napríklad viete napojiť na odkvap). Určite tiež ocenia, keď v zalievaní nebudú príliš veľké výkyvy sucho/mokro, to sa väčšine z nich nepáči. Môžete sa porozhliadať i po samozavlažovacích systémoch, ktoré vám ušetria starosti nielen počas dovolenky. Kúpte si ich v obchode alebo si ich skúste vyrobiť sami doma.

Produkty

zdieľať

Paradajky

Viac informácií

Ako ušetriť pri varení

Varenie je radosť, ale aj v kuchyni sa občas dosť plytvá.

Viac informácií

DURKÁČOVCI ZAVIEDLI NOVÝ
PORIADOK DO SVOJEJ KUCHYNE

Dosť bolo vyhodeného jedla! Durkáčovci si spravili poriadok a osviežili kuchyňu čerstvými bylinkami.

Celý príbeh