zdieľať

Mäta a bazalka

plant.jpg

Zasievanie

V marci až v apríli vysejte semienka do bylinkového substrátu, zasypte tenkou vrstvou a dajte do svetlej miestnosti, ideálne s teplotou 18 – 20 stupňov, aby sa príliš nevytiahli.

care.jpg

Presádzanie a starostlivosť

Bylinky rýchlo rastú, takže hneď ako sa objavia malé rastlinky, vytriedime ich, aby mali dosť priestoru na rast. Keď na nich vyrastú dva pravé listy, môžeme ich presadiť von do väčších nádob. Najlepšie je pre ne slnečné stanovisko, ale nie priame poludňajšie slnko. Z byliniek patria k tým náročnejším na vodu, ale hnojenie veľmi nepotrebujú.

harvest.jpg

Rast a úroda

Rastú divoko a rýchlo, len im na to musíme vytvoriť vhodné podmienky. Takže počas sezóny môžete hravo namiešať mojito, osviežujúce limonády i bazalkové pestá. Keď majú správne podmienky, sú tieto bylinky nenáročné. Pri mäte a bazalke odoberieme ideálne mladé listy, aby nám rastliny nevykvitli, ale ani to príliš nevadí. Bazalku zaštepujeme, aby sa nerozkošatila.

Tipy

  • Pokiaľ máte balkón situovaný na juh, schovajte ich za vyššie rastliny alebo aspoň zakryte kvetináč.
  • Hnojenie síce veľmi nepotrebujú, ale vermikompostom určite nepohrdnú.

Recept

4-3-1mata-bazalka-recept-original

Osviežujúci letný nápoj z mäty:

Jednoduché a dokonalo osviežujúce. Pripravte si džbánik s vodou, rozmiešajte v ňom lyžicu trstinového cukru, natrhajte lístky mäty a vhoďte doň nakrájanú biolimetku alebo citrón. Limonádu dajte na chvíľu vychladiť do chladničky. Ak ju potrebujete rýchlo, vhoďte do studenej vody pár kociek ľadu.

Produkty

zdieľať

Ako ušetriť pri umývaní riadu

Riad sa musí umývať často, a preto je dobré robiť to čo najúspornejšie.

Viac informácií

Ako šetriť v kúpeľni

Vypnúť kohútik s vodou predsa nie je problém.

Viac informácií

Vypestujte si jedlo doma

Pokiaľ s pestovaním začínate, určite sa pustite do byliniek. Sú vďačné a nepotrebujú príliš veľa starostlivosti. Nemusíte mať ale strach ani z jahôd, paradajok alebo čili papričiek.

Prejdite si návody na pestovanie od A po Z