zdieľať

Ako ušetriť s chladničkou

Ak chcete variť dobré jedlá a udržiavať ich dlho čerstvé, budete vo väčšine prípadov potrebovať elektrinu. S praktickým kuchynským vybavením budete môcť v niektorých prípadoch ušetriť až 50 % energie.

  • Chladnička a mraznička sú zariadenia, ktoré v kuchyni spotrebujú najviac energie, pretože ich nikdy nevyťahujeme zo zásuvky. Pokiaľ plánujete nahradiť svoj starý spotrebič, zvážte energetickú triedu A++ a A+++.
  • Kvalitné chladničky sú vždy vybavené tzv. klimatickými zónami. Je dobré sa v nich vyznať, aby ste vedeli, ako svoje potraviny správne skladovať. V miestach s vyššou teplotou skladujte potraviny ako vajcia alebo maslo. Do miest s nižšou teplotou dávajte zeleninu, ryby a mäso.
  • Je dokázané, že aj obyčajná 3-milimetrová vrstva námrazy zvýši spotrebu energie v mrazničke až o 75 %. Odporúčaná teplota v chladničke je 5 °C a v mrazničke -18 °C. Každý stupeň nad odporúčané hodnoty zvýši spotrebu energie až o 5 %.
  • Do chladničky nikdy nevkladajte jedlo, ktoré je ešte teplé. Vždy ho nechajte najskôr vychladnúť. Teplé jedlo v chladničke zvyšuje spotrebu energie a môže spôsobiť tvorbu námrazy, ktoré opäť povedie k zvýšeniu spotreby energie.
  • Keď vybaľujete nákup, vyložte ho najprv celý na pracovnú dosku. Nebudete tak musieť mať dlho otvorené dvere chladničky počas ukladania potravín, a teda i zbytočne plytvať energiou.

Produkty

zdieľať

Ako predchádzať vzniku odpadu

Čím menej odpadu budeme mať doma, tým menej sa oň budeme musieť starať. Je to jednoduchá rovnica.

Viac informácií

Cukina, uhorky a baklažán

Viac informácií

DLUHOSCHOVCI ŠETRIA
NIELEN NA ELEKTRINE

Pani Dluhoschová vzala našu výzvu skutočne zodpovedne
a okrem elektriny prestala zbytočne plytvať aj vodou a jedlom.

Celý príbeh