zdieľať

Ako pracovať efektívne

Skúste pri varení využiť tipy, ktoré vám ušetria veľa času, práce aj energie.

1-3-1-sustainable-cooking-zdravevarenivpare-original

ZDRAVÉ VARENIE V PARE

Varenie rýb, mäsa a zeleniny v pare je zdravé a nespotrebúva prakticky žiadnu vodu. Do hrnca nalejte malé množstvo vody – asi 1 cm – a vložte doň naparovacie sitko. Pridajte jednotlivé ingrediencie a zakryte pokrievkou. Potraviny v pare nevarte príliš dlho. Chcete predsa, aby boli chrumkavé, chcete v nich zachovať všetky potrebné vitamíny, a nie ich rozvariť.

1-preview-original

DO HRNCA SA ZMESTÍ VIAC

V hrncoch na sporáku používajte varnú vložku. Vďaka tomu budete môcť variť viac ingrediencií zároveň. Uvaríte tak rýchlejšie, lacnejšie a nebudete mať toľko hrncov na umývanie.

2-preview-original

VARENIE RÝCHLOVARNOU KANVICOU

Ak potrebujete uvariť vodu na prípravu potravín, ako je ryža, obilniny, cestoviny a zelenina, použite najprv rýchlovarnú kanvicu. Uvaríte v nej také množstvo vody, aké skutočne potrebujete. Pokiaľ nemáte indukčnú dosku, ide o najrýchlejší a najefektívnejší spôsob.

3-preview-original

ROZMRAZOVANIE POTRAVÍN

Na rozmrazovanie mrazených potravín nepoužívajte tečúcu vodu. Večer pred plánovaným použitím ich vyberte z mrazničky a položte na tanier alebo tácku do chladničky. Tak využijete chlad zo zmrazenej potraviny a zbytočne nespotrebujete žiadnu energiu navyše.

4-preview-original

VYUŽITE VODU Z OPLACHOVANIA

Oplachujete ovocie, zeleninu alebo čerstvo vykopané zemiaky? Zachyťte vodu, nechajte odležať a zalejte ňou potom svoje domáce kvety a bylinky. Pokiaľ ide o vodu, rastliny nie sú také prieberčivé ako my.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Ako ušetriť pri umývaní riadu

Riad sa musí umývať často, a preto je dobré robiť to čo najúspornejšie.
Viac informácií

5-preview-original

UMÝVANIE RIADU

Umývanie riadu pod tečúcou vodou sa neoplatí. Plytvá sa vodou i peniazmi. Viete, že pri umývaní pod tečúcou vodou sa spotrebuje až 120 litrov vody? Oproti 49 litrom pri umývaní v dreze a len 10 litrom pri umývaní v umývačke. Ak si zabezpečujete umývačku, zvoľte úsporný model A++ alebo A+.

Produkty

zdieľať

Levanduľa

Viac informácií

Paradajky

Viac informácií

Stavte na liatinovú panvicu

Liatina je skvelý materiál: teplo sa v nej šíri úplne rovnomerne. Jedlo je vystavené teplu z niekoľkých smerov a silné dno zabraňuje jeho spáleniu.

Vybavte si kuchyňu tak, aby ste ušetrili